اصطلاحات پله برقی

اصطلاحات پله برقی

آشنایی با اصطلاحات پله برقی

اگر به فروشگاه‌ها و پاساژهای بزرگ رفته باشید برای وصل کردن طبقات به یک دیگر از پله برقی استفاده شده است. پله برقی امروزه بیشتر از گذشته کارایی و کاربرد دارد؛ طوری که حتی پل‌های هوایی هم از پله برقی برای رفت و آمد استفاده می‌کنند. پله برقی هر چند در نگاه اول یک پله اتوماتیک باشد که افراد را سوار و پیاده می‌کند؛ اما سیستم آن پیچیده است و برخی اصطلاحاتی دارد که تکنسین‌ها و کسانی که با آن سروکار دارند، آن را می‌دانند، در این مقاله نگاهی به اصطلاحات پله برقی و مفهوم آن‌ها می‌اندازیم پس با ما همراه باشید.

شانه و کامپلیت

در بخش پایین و بالای پله برقی درست در جایی که استپ‌ها پس از گذراندن مسیر، به داخل آن می‌روند؛ دندانه و موانعی قرار دارند که  خروج مسافران از پله برقی را آسان تر کنند؛ به این قطعات شانه و به جایی که شانه روی آن قرار می‌گیرد کامپلیت می‌گویند.

بالستریت Balustrades

یکی دیگر از اصطلاحاتی که برای پله برقی وجود دارد؛ بالستریت (balustrades) است، بالستریت برای جدا کردن مسیر رفت و آمد افراد روی پله برقی و افزایش ایمنی آن‌ها و ممانعت از سقوط روی پله برقی نصب شده‌اند. این قطعات هر چند در نگاه اول مهم به نظر نرسند برای ایجاد ایمنی بسیار مهم هستند و پله‌های برقی باید آن را داشته باشند.

دک داخلی و خارجی

دک در لغت، عرضه معنا می‌شود. پله برقی دارای دو دک است، دک داخلی و خارجی، دک داخلی برای اتصال اسکرت و بالستریت کاربرد دارد. همچنین دسترسی به هندریل پله برقی را هم آسان تر می‌کند.

از طرفی دک خارجی برای اتصال بالستریت به کلدینگ‌های کناری به کار می‌رود.

هندریل

اگر روی پله برقی سوار شده باشید حتما هندریل را دیده اید؛ هندریل یا دستگیره برای افزایش تعادل و رفت و آمد راحت مسافران روی پله برقی گذاشته شده است. هندریل در واقع همان نوارهای متحرکی است که روی نرده‌های کناری پله برقی قرار گرفته اند. سیستم حرکتی هندریل خودکار است و شتاب آن هم اندازه استپ می‌باشد.

اصطلاحات پله برقی هندریل

پالت

در برخی از پله برقی‌ها از استپ استفاده نشده بلکه جای آن، پلیت‌های عاجداری نصب شده‌اند که به آن‌ها پالت گفته می‌شود. پالت هر چند با اسنپ متفاوت است؛ اما همانند آن از نقش پر رنگی  در مکانیزم حرکتی و حمل و نقل افراد در پیاده روهای متحرک برخوردار است. نکته‌ی جالبی که درباره پالت‌ها وجود دارد جنس‌ آن‌هاست. جنس پالت به دلیل خاصیت ضد زنگ، ضد خورندگی و نیز وزن کم از آلمینیوم دایکاست می‌باشد.

اصطلاحات پله برقی پالت

اسکرت از اصطلاحات مهم پله برقی

اسکرت یا skirting panels به صفحاتی می‌گویند که در کنار مسیر حرکت استپ‌ها نصب شده است و به آن اسکرت گفته می‌شود. در واقع اسکرت وظیفه دارد تا استپ‌ها را هدایت کند تا پس از آن هدایت گرهای استپ با کشیده شدن بر روی این صفحات باعث رفتن استپ به میانه پله برقی شوند. از طرفی با توجه به استانداردها  به‌منظور  جلوگیری از گیر کردن پای مسافران استپ و اسارت باید فاصله استاندارد رعایت کرده و همین طور اسکرت باید صاف باشد‌.

اسکرت پنل پله برقی

درب محافظ

برای این ایمنی تردد مسافران افزایش یابد و همین طور صدای تجهیزات موتورخانه کم تر شنیده شود و افراد عادی نتوانند به تجهیزات داخلی پله برقی دسترسی پیدا کنند.  در فضای ایستگاه بالا و پایین درب محافظ که صفحات پوششی هستند قرار گرفته‌اند.

شیب پله برقی

در اصطلاحات این رشته ، شیب پله برقی به زاویه ای گفته می‌شود که تسمه یا همان استپ با سطح افق دارد. طبق استانداردهای پله برقی، زمانی که ارتفاع پله برقی از شش متر بیشتر باشد و یا سرعتی بیشتر 0.5 ثانیه داشته باشد شیب آن نباید از 30 درجه بیشتر شود.

اصطلاحات آموزش پله برقی

عرض پله برقی

پله برقی عموما دارای استپ‌هایی با عرض 60،80 و 100 است که ظرفیت آن‌ها با یکدیگر تفاوت دارد. به عنوان مثال روی استپی با ظرفیت 60، یک نفر جای می‌گیرد، در صورتی که روی استپی با ظرفیت 100 دو نفر در کنار هم قرار می‌گیرند و در استپی با عرض 60 یک فرد با یک کودک می‌توانند بایستند. در ادامه با بقیه اصطلاحات پله برقی آشنا میشویم

اصطلاحات عرض پله برقی

چگونه پله برقی را ایمن سوار شویم

تا به این جا با اصطلاحات و قطعات پله برقی آشنا شدیم که وجود بعضی از آن تنها برای حفظ ایمنی کامل مسافران آن است. اما برای این که بتوانید با توجه به امکانات پله برقی از آن به درستی و سلامتی استفاده کنید باید یک سری نکات را هم رعایت کنید که عبارتند از:

 

  • سعی کنید همیشه سمت راست پله برقی بایستید.
  • هیچگاه به بغل‌های پله برقی تکیه ندهید.
  • روی پله‌های برقی نشینید.
  • همیشه هندریل پله برقی را با دست بگیرید تا تعادل شما حفظ شود تا پیدا شدن آن را ول نکنید.
  • قسمت‌هایی در پله برقی وجود دارند که متحرک هستند، از آن قسمت‌ها فاصله بگیرد.
  • پیش از سوار و پیاده شدن از پله برقی از بسته بودن بند کفش و لباس‌های آویزان اطمینان حاصل کنید تا به پله برقی گیر نکرده و خطرساز نشوند.
  • روی پله برقی راه نرفته و ندوید، شاید این کار برای کودکان جالب باشد اما می‌تواند خسارت بزند؛ چرا که پله برقی دائما در حال حرکت است.
  • پای پیاده باشید؛ یکی از نکات خیلی مهمی که در زمان استفاده از پله برقی باید رعایت کنید این است که از حمل وسایل سنگین روی پله برقی خوداری کنید، اگر دارای کالسکه، عصا و وسیله سنگین هستید از آسانسور یا روش‌های دیگر استفاده کنید و یا این که مسیر خود را تغییر دهید.
  • به سمت روبه رو نگاه کنید، پله برقی جزء وسایلی هستند که بسیار شلوغ می‌باشد، ایستادن رو به رو نه تنها به شما در حفظ تعادل‌تان کمک کرده بلکه باعث شده تا جا برای دیگر افراد هم باشد.

امیدواریم مقاله اصطلاحات پله برقی برای شما مفید بوده باشد .

 

تهیه شده در وب سایت: آکادمی آسانسور

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید