درایو آسانسور چیست و چکار میکند

درایو آسانسور یکی از قطعات مصرفی در آن است که در کارکرد آسانسور نقش بسزایی ایفا می‌کند. درایو آسانسور وظیفه دارد تا دور موتور  یا همان الکتروموتور را تنظیم نماید. آسانسور از قطعات مختلفی تشکیل شده است که هر کدام از آن‌ها در بازدهی آن تاثیر زیادی دارد و نبود هر یک از آن‌ها می‌تواند در عملکرد آن اختلالات جدی ایجاد کند. وجود درایو آسانسور سبب شده تا عملکرد آن خیلی بهتر باشد و دور موتور کنترل شود که خود آن به تنهایی از مزایایی برخوردار است که سبب شده تا آسانسور دیگر گیر نکند، در این مقاله در آکادمی آسانسور به بررسی درایو آسانسور می‌پردازیم پس با ما همراه شوید.

آشنایی با درایو آسانسور

امروزه فردی وجود ندارد که از آسانسور استفاده نکرده باشد. زمانی که سوار آسانسور می‌شوید، شاید با تکان‌های آن مواجه شوید. این تکان خوردن‌ها در آسانسور به دلیل سرعت گرفتن دور موتور است که یک دفعه شوکی به کابین وارد می‌کند و می‌تواند مسافران را با ترس مواجه کند؛ از این رو نصب درایو این مشکل را حل کرده و سبب شده تا آسانسور تکان نخورد. البته درایوهایی که در آسانسور مورد استفاده قرار می‌گیرند، این مسئله را حل کند. درایوهایی وجود دارند که دو سرعته هستند، درایوهای دو سرعته فشار ریزی در موتور ایجاد می‌کنند که همان سبب شده تا موتور به آرامی دور بگیرد و یک دفعه سرعت آن تغییر نکند و همین امر دلیل عدم ایجاد شوک و تکان است.

وظیفه درایو آسانسور

درایو آسانسور این وظیفه را دارد تا تا دور موتور را کنترل کند از این رو به آن کنترل کننده دور موتور هم می‌گویند. درایو می‌تواند دور موتور را صفر تا چندین برابر به صورت پیوسته جابه جا کند؛ به عبارتی دیگر توان ورودی آن با ولتاژ ثابت از صفر به توان خروجی آن با ولتاژ متغییر، عوض می‌شود. روش عملکرد درایو آسانسور به این صورت است که نخست برق شبکه را به ولتاژ دی سی تبدیل کرده و پس از آن اینورتر ولتاژ دی سی را به ولتاژ AC با فرکانس و ولتاژ متفاوت تبدیل می‌کند؛ در واقع درایو نوعی ابزار است که باعث نرم حرکت کردن آسانسور می‌شود.

انواع تابلو درایو آسانسور

درایو آسانسور انواع گوناگونی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به درایو تابلو فرمان دو سرعته، تابلو کنترل کننده درایو دار و درایو تابلو فرمان اشاره کرد که در ادامه به بررسی هر یک از آن‌ها می‎پردازیم. تابلو فرمان دو سرعته برای آسانسورهایی است که امکان دو سرعت دور کند و دور تند را دارند. در این مدل از یک موتور گیربکس استفاده می‌شود که توانایی کند و تند کردن سرعت را داشته باشد. زمانی که آسانسور استارت حرکت را می‎زند، سرعت تند شده و سپس کند می‌شود. در این مدل درایو، زمانی که سرعت عوض شود آسانسور از حرکت وای می‌ایستد و آسانسور کمی تکان می‌خورد.

نکته :

از طرفی تابلو کنترل درایو دار سبب شده تا آسانسور حرکت نرم و راحتی داشته باشد و بر خلاف تابلو فرمان دو سرعته در زمان حرکت تکان نخورده و از حرکات شدید جلوگیری می‎کند. استفادهاز این مدل تابلو کنترل دیوار سبب شده تا هنگامی که آسانسور از طبقات گوناگون رد می‌شود؛ سرعتش خیلی کم، بالا و پایین رود. نوع دیگری از درایو، درایو تابلو فرمان VVVF است که نظیر درایو کنترل دار سبب نرم حرکت کردن آسانسور در جابه جا شدن می‎شود. نحوه عملکرد این مدل درایو به این صورت است که ابتدا درایو بین موتور سه فاز آسانسور و شبکه برق تابلو قرار گرفته و سپس توان الکتریکی خورد را از شبکه برق می‌گیرد و پس از آن ولتاژ و فرکانس را تنظیم می‌نماید و آن را به موتور آسانسور می‌فرستد که همین تنظیمات باعث شده تا آسانسور هیچ گونه تکانی نداشته باشد.

مزایای درایوها

استفاده از هر وسیله‌ای یک سری مزایایی دارد. بزرگ ترین مزیت درایوها این است که تکان شدید به آسانسور نداده و کابین آن را با خرابی کمتری مواجه کرده و در عمر قطعات تاثیر مثبتی دارد. همچنین از آن جایی که درایو آسانسور با برق کار می‌کند، سبب شده تا در آسانسور کنتاکتور کمتری استفاده شود، صدای آن کاهش یابد.

از طرفی کنترل کردن دور موتور باعث کاهش استهلاک و خرابی آن هم کم می‌شود و همین امر سلامت موتور را بیشتر می‎کند. ضمنا وجود درایو سبب کاهش انرژی و هزینه‌های مصرفی هم می‌شود.

تعمیر درایو آسانسور

درایو آسانسور هر چند در کارایی آن تاثیر خیلی خوبی دارد اما می‌تواند به دلایل گوناگونی خراب شود. برای این که درایو را تعمیر کنید ابتدا باید بدانیم که سیستم آن‌ها بسیار حساس است،

ابتدا مشکل آن را پیدا کرده و سپس سیستم آن را تعمیر کنیم و چنانچه مشکل حل نشد باید قطعات درایو را تعویض کرده و سپس بین اینورتر و دیگر وسایل ارتباط برقرار کنیم و مشکل را بازیابی کنیم. درایو سیستم خیلی حساسی دارد، از این رو بهتر است از یک فرد متخصص و با تجربه در این حوزه بهره بگیرید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید