آموزش آسانسور (کابین)

در بحث آموزش آسانسور به معرفی و ارائه توضیحات در مورد کابین آسانسور می پردازیم. ابتدا یک تعریف اولیه از کابین داریم

 کابین و یوک کابین آسانسور

به اتاقی که مسافر و یار ماشین و یا بار را در خود ایمن نگه می دارد کابین آسانسور گفته می شود. کابین آسانسور از سه بخش اساسی به نام های یوک ،سکو،درب کابین و دیواره ساخته شده است. چار چوب اصلی کابین که خود از سه بخش یوک بالا و یوک پایین و ستون ها ساخته شده است را یوک می نامیم.نقش درب کابین نیز روشن است محافظت مسافر از برخور با دیوار چاه آسانسور می باشد.مهم ترین بخش کابین را یوک کابین تشکیل می دهد زیرا قطات عمده ای رمی آن نصب می شود که به آن اشاره می شود. سیم بکسل ها به صورت مستقیم ویا پس از پیچیدن دور فلکه یا فلکه ای هرزگرد رو یا زیر کابین متصل گردند.کفشک های رولر یا لغزشی بر روی کابین وزیر آن نصب می گردند.طراحی و ساخت کابین باید به گونه ای باشد که هم از نظر قدرت تامین گردد و هم از نظر بالانس بودن هیچ گونه انحدافی در آن رخ ندهد.لذا در ساخت یوک باید بسیار دقت گردد رفع اشکال انحراف غیر ممکن نیست اما زحمت بسیاری دارد. دلیل ساخت کابین به صورت قطعه های کوچکتر  امکان مونتاژ راحت و سریع آن را در داخل چاه و باز کردن آن برای بیرون آوردن آن را به ما می دهد.

 جنس کانکس

کف کابین از جنس فولاد می باشد و برای کاهش صدا از مقداری چوب نیز استفاده می شود.ورق استفاده شده در سقف و کف کابین آسانسور فولاد به ضخامت حداقل 2 میلیمتر می باشد بدنه کابین نیز فولاد و ضخامت حداقل ان 1.5 میلیمتر می باشد.لته های کابین به عرض 30 تا40 سانتی متر و ارتفاع مفید آن حداقل 2 متر می باشد. لبه لته به مقدار 3.5 تا 4 سانتی متر برگشته تا امکان نصب در کابین و نیز پیچ و مهره کردن تمام قطعات را به ما دهد.ابعاد کابین آسانسور با توجه به کاربری آسانسور و نیز ظرفیت اسمی آن در جداول مورد تایید استاندارد انتخاب می گردد.

آیین نامه بین المللی آسانسور یا همان EN 81 در مورد سقف کابین الزام برای تحمل بار دو نفر را دارد که هم آن را تحمل کند و هم در حرکت خود هیچ گونه نحرافی نداشته باشد.

حد فاصل بین دیوار کابین و دیوار آسانسور باید حداکثر 5 سانتی متر باشد.فاصله بین کابین و یوک آن باید یا فنر ارتجاعی و یا لاستیک قرار گیرد تا هیچ گونه تکانه ای در هنگام حرکت متوجه مسافران قرار نگیرد.همان طور که قبلا نیز اشاره کردیم کابین آسانسور و خود آسانسور باید آمادگی قرار گرفتن 125% از باز اسمی را داشته باشد.

تزیینات کف کابین می تواند سنگ یا سرمیک یا پوشش ضد خش بستگی به سلیقه دارد بدنه کابین نیز می تواند استیل و یا چوب و فرمیکا باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید