آموزش آسانسور (طراحی آسانسور)

در مبحث آموزش آسانسور ، درباره معنی و مفهوم طراحی آسانسور و هدف از آن بحث می نماییم:

طراحی آسانسور چیست؟

در کلاس آموزش آسانسور شرکت سامان در مورد چگونگی روند طراحی آسانسور بحث می شود

ابتدا به معنای کلمه طراحی و هدف آن در صنعت آسانسور بایستی پرداخت. طراحی به معنای انتخاب و آرایش مناسب قطعات با استفاده از حداقل امکانات و بودجه و اخذ بهترین و مناسب ترین نتیجه می باشد. با ذکر یک مثال این مطلب را بسط می دهیم. فرض کنید مهندس عمران طراح یک ساختمان با توجه به محاسبات عمرانی و مهندسی به این نتیجه رسیده است که تعداد 12 عدد ستون برای یک ساختمان کافی است. چنانچه این تعداد افزایش یابد، باعث اتلاف منابع مالی و بودجه در نظر گرفته شده برای احداث بنای ساختمان شده و از لحاظ استحکام تاثیری نخواهد داشت و بالعکس در صورتیکه سازنده کمتر از 12 ستون اجرا نماید، استحکام بنای ساختمان کافی نبوده و احتمال ریزش در آن خواهد بود. این مبحث عینا در مورد طراحی آسانسور صادق است.

طراحی در آسانسور از دو جنبه قابل بررسی است: دیدگاه اول این است که ابعاد چاه آسانسور را کارفرما تعیین نموده و شرکت آسانسوری می بایست با توجه به این ابعاد مناسب ترین قطعات و آرایش قطعات را انتخاب و نصب نماید. این روش طراحی غلط است، زیرا کارفرما هیچ گاه قادر به تشخیص یک فضای مناسب با توجه به نوع درخواست و شرایط ترافیکی از شرکت آسانسور نمی باشد. بعنوان مثال کارفرما عرض و عمق چاه مورد نیاز را 150 در 150 سانتی متر مربع در نظر گرفته و با توجه به شرایط مناسب ظرفیت کابین مورد نیاز برای آن ساختمان 10 نفره خواهد بود، در نتیجه اجرای ظرفیت مورد نیاز در ابعاد فوق غیر ممکن خواهد بود.

دیدگاه دوم این است که کارفرما صرفا سلایق و شرایط ترافیکی ساختمان را مطرح نموده و کلیه جوانب طراحی آسانسور از طرف شرکت آسانسوری معتبر انجام خواهد شد و این صحیح ترین روش طراحی آسانسور می باشد ،  چنانچه طراحی و محاسبات به طور صحیح و منطقی انجام شود و شرکت مجری حداکثر استفاده را از حداقل امکانات موجود نماید بهترین نتیجه قابل دسترس خواهد بود. اما بعنوان مثال در صورتیکه شرکت مجری موتوری با قدرت بالاتر از ظرفیت درخواستی انتخاب و نصب نماید، کارفرما در این مورد متضرر خواهد بود.

نتیجه کلی بحث فوق این است که طراحی آسانسور نیازمند دانش تخصصی در حیطه این صنعت و دارا بودن دید باز مهندسی و همراهی با تکنولوژی روز می باشد که بدون آن امکان پذیر نخواهد بود.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید