آموزش آسانسور (شاسی موتور آسانسور)

در مبحث آموزش آسانسور به نحوه ساخت و علت وجود شاسی موتور می پردازیم:

آموزش آسانسور مبحث شاسی موتور

شاسی موتور یک سازه فلزی است که وزن کل سیستم مکانیکی آسانسور روی آن سوار می باشد. اما در اصل دو قطعه روی آن نصب و مونتاژ می گردد: 1-موتور 2-فلکه هرزگرد . و سایز قطعات آسانسور روی آن سوار می باشد.

علل اصلی ساخت شاسی موتور در مبحث آموزش نصب آسانسور:

  • ایجاد ثبات و عدم حرکت و لرزشهای عمودی و افقی به کابین آسانسور
  • حفظ زاویه آلفا ( در واقع ایجاد فاصله عمودی مناسب فی مابین فلکه موتور و فلکه هرزگرد آسانسور

تمام قطعات موتور شامل گیربکس ، ترمز باید روی یک شاسی که از قبل طراحی شده و بر سقف آسانسور جا گذاری شده مونتاژ شود. این شاسی از جنس فولاد می باشد و وظیفه آن نگه داری تمام قطعات موتور در یک تراز می باشد. کل مجموعه شاسی و موتور قابلیت این را دارد که در صورت نیاز به طور یکپارچه جابه جا گردد. این شاسی موتور باید طوری طراحی شده باشد که تحت هیچ شرایطی دچار خمیدگی نشود، شایان ذکر است که این مجموعه باید به گونه ای نصب وطراحی گردد که به هنگام کار پمپ آسانسور هیچگونه لرزش و صدای اضافی نداشته باشد.

حرکت حلزونی که در پی در گیری آن با چرخ دنده هایش اتفاق می افتد نباید در موتور خانه یا حتی در کابین حس شود به همین دلیل کل شاسی موتور آسانسور به همراه موتور گیربکس بر روی قطعاتی به نام لرزه گیر قرار می گیرند این امر سبب حرکت چرخ دنده ها حس نشود. لرزه گیر زیر شاسی موتور نوسانات آسانسور را به سازه ساختمان انتقال نمی دهد و به حرکت آسانسور نرمی می بخشد.

از پیش ساخته شدن شاسی موتور یا در بیشتر مواقع استفاده از کلیشه های مختلف برای موتور گیربکس ها یا حتی موتور گیر لس ها این قابلیت را به ما می دهند که زاویه آلفای مطلوبی به دست آورده و همچنین شاسی موتور از ظرافت و زیبایی قابل قبول برخوردار گردد.

دو پارامتر ذیل جهت طراحی مناسب شاسی موتور کفایت می نماید:

  1. فاصله افقی ریلهای راهنمای کابین تا ریلهای راهنماای وزنه
  2. مارک و مدل موتور (به به طبع آن قطر فلکه موتور در نتیجه قطر فلکه هرزگرد ، فاصله کف موتور تا آکس فلکه موتور و همچنین فواصل پیچهای موتور به دست خواهد آمد.)
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید